Ceny mieszkań na rynku pierwotnym są zależne od wielu różnych czynników. Z tego powodu często zdarza się tak, że podobne mieszkania na dwóch różnych osiedlach mieszkaniowych, pomimo takiej samych wielkości i takiego samego lub podobnego układu pomieszczeń, wyraźnie różnią się między sobą ceną. W dzisiejszym wpisie na blogu firmy deweloperskiej Dobry Adres wskazujemy najważniejsze czynniki, które decydują o wysokości cen mieszkań z rynku pierwotnego.

Lokalizacja osiedla mieszkaniowego

Jednym z głównych elementów, który ma wpływ na ceny mieszkań na danym osiedlu mieszkaniowym, jest jego lokalizacja. Jest to związane przede wszystkim z poniesionym przez dewelopera kosztem inwestycji, który jest związany z ceną gruntów, na których zostało postawione nowe osiedle. Jego lokalizacja ma też wpływ na marżę, jakiej firma deweloperska oczekuje po danej inwestycji.

W rejonie Warszawy obecnie klientom najbardziej opłaca się kupować mieszkania, które znajdują się na osiedlach mieszkaniowych nie w samym mieście, tylko w okolicznych miejscowościach. W ofercie firmy deweloperskiej Dobry Adres obecnie znajdują się dostępne w trakcyjnych cenach mieszkania na sprzedaż w Mińsku Mazowieckim oraz mieszkania na sprzedaż w Cegłowie.

Koszty wybudowania mieszkania

Do kosztów stworzenia osiedla mieszkaniowego i samego mieszkania należą przede wszystkim:

  • koszt zakupu gruntów, na którym zostaje położone nowe osiedle mieszkaniowe,
  • koszty zatrudnienia zespołu pracowników w biurze deweloperskim i firmy, która zajęła się realizacją inwestycji,
  • koszty wykorzystanych podczas budowy całego osiedla materiałów budowlanych.

Wszystkie te czynniki mają duży wpływ na ustalane przez deweloperów ceny nieruchomości. Im droższa była cena gruntu i im wyższe są inne koszty realizacji inwestycji budowlanej, tym cena kupowanego przez klienta mieszkania będzie wyższa. W ostatnich latach jest to szczególnie mocno odczuwalne przez klientów, ponieważ ceny mieszkań innego typu nieruchomości bardzo szybko niestety rosną. Nie ma w tym jednak winy firm deweloperskiej, tylko raczej jest to związane z ogólną sytuacją i z wysoką inflacją. Dodatkowo wpływ na zwiększenie kosztów firm deweloperskich mają też zwiększone koszty uzyskania kredytów na realizacje prowadzonych inwestycji. Dlatego też obecnie ceny nowych mieszkań, zwłaszcza w dużych miastach są tak wysokie.

Marża deweloperska

Po odjęciu od określonej ceny mieszkania wszystkich poniesionych przez dewelopera kosztów realizacji inwestycji otrzymamy zysk firmy deweloperskiej, czyli jego marżę. Marża to element, którym firma deweloperska może dowolnie sterować. Oczywiście, musi przy tym uważać, ponieważ jeżeli będzie chciała za bardzo zwiększyć swoje zyski, wówczas może mieć trudności ze znalezieniem klientów i sprzedażą oferowanych mieszkań. Z tego powodu zazwyczaj ceny mieszkań na tworzonych przez różne firmy deweloperskie osiedlach mieszkaniowych, w podobnej lokalizacji, nie różnią się za bardzo między sobą. Wpływ na nie może mieć też jednak oczywiście standard wykończenia nieruchomości i zastosowanie w budynkach i na tworzonych osiedlach mieszkaniowych dodatkowych elementów, które mają ułatwić życie mieszkańcom.

730 557 777