Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że na światowych rynkach z różnych przyczyn zaczęła w szybkim tempie rosnąć inflacja. To z kolei doprowadziło do tego, że banki centralne, chcąc z nią walczyć, decydowały się na poważne podwyżki stóp procentowych. Niestety ma to duży wpływ na branżę deweloperską i na sprzedaż mieszkań. Czy w dobie wysokich stóp procentowych możliwe jest kupienie mieszkania i sfinansowanie go kredytem hipotecznym? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby móc się ubiegać o kredyt?

Jaki wpływ na kredyty ma wzrost stóp procentowych?

Do tej pory większość transakcji kupna nieruchomości w Polsce była finansowana kredytami hipotecznymi. Dla klientów była to najlepsza opcja, ponieważ nie wymagała od nich dużego wkładu i nie wiązała się z dużym ryzykiem. Nagły wysoki wzrost inflacji spowodował jednak koniec czasów taniego pieniądza. Stosowane w umowach kredytowych zmienne stopy procentowe sprawiły, że osoby, które aktualnie spłacają kredyt mieszkaniowy, nagle musiały głębiej sięgnąć do portfela, ponieważ teraz spłacane przez nich raty znacznie się zwiększyły, u niektórych osób nawet dwukrotnie!

Panująca sytuacja automatycznie wpłynęła też na możliwość zaciągnięcia nowych kredytów hipotecznych. Wysokie stopy procentowe wpłynęły  na obniżenie zdolności kredytowej klientów. Przez to nawet osoby, które zarabiają bardzo dobrze, nie mają możliwości zaciągnięcia wysokich kredytów, tylko chcąc kupić nieruchomość, muszą szukać innych sposób sfinansowania zakupu. Często chcąc umożliwić sobie wzięcie kredytu, decydują się na wybranie tańszych mieszkań z rynku pierwotnego pod Warszawą. Takich jak znajdują się w naszej ofercie.

Czy masz oszczędności na zakup mieszkania?

Nie oznacza to oczywiście, że obecnie nie ma możliwości uzyskania kredytu hipotecznego na zakup mieszkania. Jest, tylko nie każdy może z niej skorzystać. Banki jeszcze dokładniej sprawdzają zdolność kredytową klientów i to, czy będą w stanie bez problemu spłacać kolejne raty kredytu. W tej chwili na pewno nie ma też możliwości uzyskania kredytu na kupno nieruchomości bez posiadania wkładu własnego wysokości 20% wartości inwestycji.

W jaki sposób banki zmieniają ofertę kredytową?

Dla banków udzielanie kredytów hipotecznych to jedna z ważniejszych części dochodów. Z tego powodu same też uruchamiają ułatwienia dla klientów, które mają sprawić, że ci nie tylko będą mieli możliwość wzięcia kredytu, ale też stanie się to dla znacznie łatwiejsze. Jedną z rzeczy, które coraz częściej są wprowadzane przez banki, jest zmiana sposobu oprocentowania kredytów hipotecznych ze zmiennych na stałe. Dzięki temu klient, który teraz podpisuje z bankiem umowę kredytową, nie musi się martwić o to, że kolejne podwyżki stóp procentowych, zwiększą płacone przez niego raty.

Obecni klienci banków, którzy są w trakcie spłacania zaciągniętych wcześniej kredytów hipotecznych, mogą teraz skorzystać z możliwości refinansowania zaciągniętego kredytu w innym banku. Większość klientów, którzy zaciągali kredyty wcześniej, mają je na zasadach zmiennego oprocentowania. Przez to bardzo odczuli zwiększane stopy procentowe. Teraz mogą np. zacząć spłacać swój kredyt w innym banku i dodatkowo zmienić zmienną stopę oprocentowania na stałą.

W firmie deweloperskiej Dobry Adres zatrudniamy specjalistów doradców finansowych, którzy wspierają naszych klientów w znajdowaniu najlepszych form finansowania zakupu nieruchomości. Jeżeli masz jakieś pytania lub wątpliwości, nie zwlekaj, tylko zgłoś się do nas!

730 557 777